ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

SILVRETTA Arena ISCHGL – zaměřeno na sjezdovky a spoustu zábavy (OUTDOOR)

(18/12/2017) Známý lyžařský komplex východních Alp Silvretta Arena leží na hranici Rakouska a Švýcarska. Na rakouské straně je jeho centrem městečko Ischgl, zatím co švýcarská bezcelní zóna Samnaun je spíše malým klidným střediskem postaveným v moderním alpském stylu. Společně tvoří jednu z nejlepších a nejluxusnějších lyžařských oblastí v Alpách, která díky své nadmořské výšce 1400 až 2872 metrů má velmi dobré sněhové podmínky a kvalitní lyžařské svahy po celou zimní sezónu.

Při cestě z České republiky přes Rozvadov, pokračujeme dále na Mnichov a Garmisch Partenkchn. Přejedeme přes známý průsmyk Fernpass do města Imst, dále do Landecku a odtud zhruba 25 km do Ischglu. Při jízdě po dálnici přes Kufstein a Innsbruck jedeme opět na Landeck a zde se napojíme na již popsanou trasu. Přímo u hlavní příjezdové silnice do Ischglu funguje informační systém a ten navede řidiče na velkoplošná bezplatná parkoviště případně do parkovací domů v bezprostřední blízkosti údolních stanic lanovek.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Podle statistik smluvních pojišťoven jsou nejčastějšími problémy úrazy na sjezdovkách, zejména srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Pozor ale, při zjištění alkoholu nebo aktivitách mimo povolené trasy o toto pojištění snadno můžete přijít. Odborníci také varují před podceněním únavy, hlavně v odpoledních hodinách nebo při dlouhých jízdách z domova do zimních středisek.

Silvretta Arena dnes bezesporu patří mezi jedno z nejlepších mezinárodních lyžařských center a nabízí více než 230 kilometrů kvalitně upravených tratí včetně několika desítek nejnáročnějších černých sjezdovek. Svoje jméno dostala po horské dominantě Silvretta, kterou skalní hřebeny člení do mnoha zákoutí a ty jsou doslova protkány sjezdovkami a lanovkami. Hlavní křižovatkou lanovek a sjezdovek přímo nad Ischglem je slunečné lyžařské centrum  Idalp ve výšce 2320 metrů s přehlednými a lehčími sjezdovkami, které se sem sbíhají po severozápadních až západních svazích.

V rakouské části se lyžuje na převážně severozápadních svazích Palinkopfu (2 864 m n. m.), Grespitzu (2 872 m n. m.) a Idjochu (2 760 m n. m.). Tratě v oblasti Palinkopfu patří mezi náročnější. Vychutnat si můžete například 12 km dlouhý sjezd až do Ischglu. Sjezdovky ve Švýcarsku vedou na jih/jihovýchod a jsou obvykle mírnější. Raritou zaručující dostatek sněhu je vysoká nadmořská výška. Téměř devadesát procent tratí se nachází ve výškách nad 2 000 metrů. Kromě lyžování na sjezdovkách si tak můžete užít i freeridu.

Také příznivci jízdy ve snowparku si při návštěvě Silvretta Areny přijdou na své. Vybírat mohou ze dvou snowparků, jeden na švýcarské straně pod vrcholem Alp Trida Sattel a druhý na rakouské straně v první stanici po výjezdu z Ischglu - Idalp.  Zvláště  snow park na rakouské straně - příznačně nazvaný Boarder´s Paradise - je jedním z nejlepších a největších v Evropě: celkem má na délku 1100 m a 350 metrů převýšení a jeho součástí je halfipe, quarter pipe a 35 překážek či skoků.

V Ischglu se nachází speciální snowpark Snow Show, který mohou využívat začínající, ale i pokročilí snowboardisti. V zábavním parku jsou k dispozici rampy, halfpipe, kickery a raily. V oblasti Ischgl-Saumnaul najdete mnoho cvičných strání, tratě pro milovníky carvingu nebo pro náročné jízdy v boulích jako je svah Pardatschgrad s neuvěřitelným převýšením 1200 m při délce 1,6 kilometrů. Poslední místní novinkou je Ski Air, tedy létání vzduchem. Zavěšeni na laně v bezpečnostním popruhu s lyžemi na zádech sjedete rychlostí až 84 km/h několik úseků až do údolí. Trasa je téměř dva kilometry dlouhá a budete se pohybovat až 50 metrů nad zemí. Více na www.skyfly-ischgl.at.

K pěkným lyžařským zážitkům doporučujeme nedaleký Galtür, který je také známý pod názvem Silvapark. Nachází se až na konci celého údolí za Ischglem, pohodlně zde zaparkujete a lyžovat můžete na skipas pro celou oblast, nebo si zakoupit místní výrazně levnější. V tomto středisku najdete vždy perfektně upravené svahy různé obtížnosti a především je zde daleko méně návštěvníků. Zejména dlouhé prosluněné tratě nad místní přehradou jsou vždy vzorně připravené a zde si navíc užijete  krásnou přírodu. Ze sjezdovek doporučujeme zejména tu až úplně vzadu, kam se dostanete po značených jednosměrných cestách po vrstevnici. Poměrně pomalou dvousedačku zde již vloni nahradili pohodlnou kabinkovou lanovkou a často zde jezdíte téměř sami bez jakéhokoliv čekání.

Dalšími místními oblíbenými skicentry jsou obce Kappl a See, kterými se projíždí při cestě do Ischglu. Jedná se o stylové horské vesnice rozložené na obou svazích údolí, které lákají k lyžařským radovánkám až do nadmořské výšky 2 700 m. Rozlehlé lyžařské pláně jsou zárukou skutečného zimního zážitku pro celou rodinu. Zimní park Sunny-Mountain Erlebnispark v Kapplu je určen především pro děti. Pod vedením zkušených instruktorů se zde děti hravou formou velmi rychle naučí základy lyžování. Téměř 33 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti garantuje pohodu z lyžování začátečníkům i pokročilým.

V celé oblasti je také 48 kilometrů běžeckých tratí. Pokud máte v plánu obohatit vaši zimní dovolenou výletem na běžkách, neměli byste si nechat ujít 5,2 km dlouhou trasu, která vede zimní krajinou z Ischglu do Galtüru. Běžkařským rájem v oblasti Paznaun je jednoznačně Galtür, který připraví milovníkům bílé stopy opravdu pestrou nabídku. Za zmínku jistě stojí i osm kilometrů dlouhá trať, která vede z Valzuru do centra Galtüru a umožňuje přímý vstup na vysokohorské tratě.

V samotném Ischglu si rozhodně nenechte ujít návštěvu Silvretta Center s krytým bazénem a divokou řekou, masážními tryskami nebo vodopádem. V areálu je sauna, pára, studený bazén nebo Kneippovy lázně.  Místní skibus je se skipasem bezplatný a linky propojují Galtür - Mathon - Ischgl - Kappl -  See a  Mathon - Ischgl včetně tří nástupních míst na lanovky v Ischglu, Silvrettabahn, Fimbabahn a Pardatschgratbahn.

Vlastní centrum Ischglu je vyhlášené nočním životem, řadou diskoték a barů a podle znalců se nikde nekoná tolik večerních akcí jako právě v tomto lyžařském centru. Ve středu lyžařské arény v Idalpu nad Ischglem se každoročně koncem sezóny pořádají velmi populární koncerty "Top of the Mountain". Centrální Idalp je také startem sedmikilometrové sáňkařské dráhy s umělým osvětlením pro večerní sáňkování. Více informací na www.ischgl.com.

Tým AUTOiNDEX.cz
Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.