ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

COURCHEVEL – komfortní lyžování na maximum (OUTDOOR)

(15/12/2016) Mezinárodní lyžařský skiresort Courchevel se rozkládá nedaleko obce Saint-Bon-Tarentaise v Francouzských Alpách. Leží v údolí Tarentaise v savojském regionu Rhone-Alpes. Lyžařské středisko Courchevel tvoří součást oblasti Les Trois Vallées (Tři údolí), který patří k největším na světě. Courchevel je také označení pro jednotlivé části skiareálu, jejichž názvy jsou pro lepší orientaci doplněny o nadmořskou výšku: Courchevel 1300 (Le Praz), Courchevel 1550, Courchevel 1650 (Moriond) a Courchevel 1850. V tomto údolí se nachází ještě další, lanovkami s vrcholovým Courchevelem propojené středisko Vallé de la Tania.

Courchevel je prakticky nejstarší ze středisek Tří údolí. Podle odborníků patří mezi nejlepších několik lyžařských center na světě. Leží v samostatném údolí, které uzavírá majestátní vrchol Roc Merlet. Nejvýše položená část Courchevel 1850 má přímý přístup na vrcholové sjezdovky a nabízí velké množství dalších sportovních aktivit (bazén, saunu, vířivky, masáže, fitness, bowling). Je také nejdražší a nejluxusnější, podle mnohých je zimní obdobou St. Tropez.

Další centrum, Courchevel 1650 m, známý pod názvem Moriond, má zajímavou historickou část s dřevěnou savojskou architekturou a také velmi dobrý přístup na sjezdovky. Také v níže položených centrech nechybí nic z infrastruktury. Courchevel 1550 m vyniká klidnou a přátelskou atmosférou, opět s výborným přístupem na lyžařské tratě. Nejníže položený Courchevel 1300 m s místním označením Le Praz je postavený opět v tradičním savojském stylu. Odtud se lanovkami velmi rychle dostanete na nejlepší vrcholové sjezdovky a případně do dalších skicenter, která leží v dalších údolích celé této obrovské oblasti.

Silniční trasa až do cíle pokračuje ze švýcarské Ženevy do francouzského města Albertville, počítejte s mýtným za skutečně kvalitní francouzskou dálnici. Z olympijského Albertville to dále po rychlostní silnici trvá asi dvacet minut do Moutiers, kde se cesty dělí do několika známých  skicenter oblasti Tři údolí. Ukazatele nás navádí přímo na Courchevel. Po další zhruba čtvrthodině již prudce stoupáme k jednotlivým nad sebou položeným střediskům resortu. Doporučujeme zastavit na rozsáhlých hlídaných parkovištích v některém z níže položených center a k cestě nahoru využít rychlých kabinových lanovek zcela bez čekání. Při cestě zpět obvykle dojedeme na lyžích téměř až k autu.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Můžete si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Mezi nejčastější pojistné události jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Pozor ale, při zjištění alkoholu nebo aktivitách mimo povolené trasy o toto pojištění snadno můžete přijít. Nutností je zde vzhledem k nadmořské výšce také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Svahy celého Courchevelu jsou převážně orientovány na sever a severovýchod a jsou dobře vybaveny zasněžovací technikou. Díky své nadmořské výšce až do výšky 3200 m mají výborné sněhové podmínky prakticky od listopadu až do května. Dvě třetiny místních sjezdovek jsou rozděleny mezi červené a modré, černých je 12 procent, z nichž jedna má převýšení dokonce 1438 metrů. Je zde také nejdelší trať – Le Creux s délkou 3850 metrů.

Místní novinkou je stále se rozšiřující oblast Le Signal s kvalitními, převážně červenými sjezdovkami a obvykle malým počtem lyžařů. Daleko rušněji je v blízkosti nejvyššího bodu La Saulire (2738 m), které je hlavním přestupním místem mezi údolími. Můžete si také téměř sami zalyžovat na výborných červených tratích v krajní části areálu Merlet/Col de Chanrossa nebo pod hřebenem mezi Courchevelem a Meribelem v oblasti La Tania. Náročnějším lyžařům doporučujeme slalomový svah vedoucí z La Lose u Courchevelu 1850.

Courchevel nabízí dostatek terénů i pro freeriding a využít lze i různé zábavné zóny. Můžete vyzkoušet sáňkařskou dráhu, která vede z Courchevelu 1850 do Courchevelu 1550, má délku 1533 metrů a převýšení 227 metrů. Poblíž centra Courchevel 1850 se nacházejí tři areály pro snowboardisty - snow park Plantrey (1 ha - pipe, skoky), oblast s "dunami" Verdons a supercrossová dráha Biolley. Další možnosti pro snowboard / free style naleznete v sousedních střediscích oblasti Trois Vallées, každé má svůj vlastní snowboard/freestyle  park. Připraveny jsou zde také desítky kilometrů běžkařských tratí.

Pokud máte nebo si rozšíříte skipas na celou oblast Tři údolí prakticky za týdenní dovolenou jenom těžko stihnete projet všechny sjezdové trasy. Snadno tak můžete navštívit sousední střediska Meribel/Mottaret, Les Menuires, Val Thorens nebo čtvrté nejvzdálenější údolí oblasti Orelle. Rozhodně stojí za to vyjet i na nejvyšší dostupné vrcholky Cime de Caron, Bouchet nebo Mont du Vallon, sjezdy z nich jsou skutečný zážitek. Mapu celé oblasti vždy vozte sebou, především za snížené viditelnosti často přijde vhod.

Ze severních svahů Courchevelu je možné v dálce vidět lanovky dalšího savojského megaareálu, střediska La Plagne, které se sousedním Les Arcs tvoří oblast Paradiski se 425 kilometry sjezdovek. V době masivní výstavby francouzských skiareálů bylo plánováno napojení lanovkami Tří údolí i směrem na La Plagne a dále přes Les Arcs až do Tignes a Val d´Isere, ale vyhlášení národního parku a ochrana životního prostředí zhatilo tyto často nerealistické plány.

Mezi místní novinky patří nová šestimístná sedačková lanovka se zpomaleným nájezdem Le Biollay. Stávající kapacita byla navýšena o třetinu a nová sedačka má výstup ještě o něco výše než ta původní. Nová je také “městská“ lanovka Petit-Moriond. Její inovaci však ocení spíše návštěvníci ubytovaní v Courchevel-Moriond, než lyžaři, kteří se orientují především na vrcholové svahy tohoto lyžařského resortu.

Většina restaurantů v Courchevelu vypovídá o vysoké kvalitě jídla i služeb. Rozhodně doporučujeme alespoň na chvíli navštívit novou stylovou restauraci La Cave Des Creux v blízkosti hlavních sjezdovek hned nad letištěm ve výšce 2112 metrů. Otevřeno je zde každý den po celou zimní sezónu až do konce dubna. Originální interiér, výborné menu, perfektní obsluha navíc s panoramatickým výhledem na okolí masivy. O vše se stará sympatický majitel Boris Glise se svým bratrem a několika vybranými zaměstnanci, se kterými vše perfektně organizuje a dbá na skutečně špičkovou úroveň své restaurace.

V loňském roce zde otevřeli zcela nové velké centrum s bazény, vířivkami a prakticky všemi relaxačními službami. Jednotlivá střediska jsou plná obchodů, barů a kaváren. Využít lze i dalších aktivit jako jízdu na sněžných skútrech, sáňkařskou dráhu, procházky na sněžnicích nebo vyhlídkové lety letadlem, horkovzdušným balónem či helikoptérou z místního letiště. Skiresort Courchevel nabízí svým návštěvníkům skutečně tu nejpříjemnější alpskou atmosféru. Více na www.courchevel.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.