ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

LES MENUIRES – skutečný vysokohorský ráj lyžování (OUTDOOR)

(15/12/2016) Lyžování ve Francii  je skvělé pro všechny, kdo ocení upravené, široké a dlouhé sjezdovky, kvalitní sníh a ubytování přímo u sjezdovek. Tratě zde mají převýšení až 2000 m a společně se špičkovým technickým zázemím je kvalitní lyžování ve Francii od prosince až do dubna prakticky zaručeno. Mezi místní nejkrásnější resorty patří Les Trois Vallées (Tři údolí), jehož součástí je známé středisko Les Menuires, které je rozhodně dobrou volbou nejen pro zkušené lyžaře, ale i začátečníky nebo rodiny s dětmi.

Rezort Les Menuires se nachází společně s Val Thorens a Saint Martin de Belleville v rozsáhlém údolí Belleville a je jedním ze středisek zimních sportů, které je součástí obrovské lyžařské oblasti Tři údolí. Les Menuires byl otevřen v polovině 60. let a při zimních olympijských hrách roku 1992, jejichž pořádáním byl tenkrát pověřen nedaleký Albertville, zde proběhl olympijský závod mužů ve slalomu.

Silniční trasa až na místo pobytu pokračuje ze švýcarské Ženevy do francouzského města Albertville, počítejte s mýtným za skutečně kvalitní francouzskou dálnici. Z olympijského Albertville to dále po rychlostní silnici trvá asi dvacet minut do Moutiers, kde se cesty dělí do několika známých lyžařských center. Přímo u tohoto města odbočíme podle směrovek a stoupáme nespočetným množstvím zatáček téměř dvacet sedm kilometrů přes vesničku St. Martin de Belleville přímo do centra vysokohorského Les Menuires.

Nezapomeňte se na zimní dovolenou dobře pojistit. Můžete si koupit i francouzské komerční připojištění, které nabídnou přímo u pokladny při nákupu skipasu. Mezi nejčastější pojistné události jsou problémy s vozidlem při cestě na dovolenou a úrazy na sjezdovkách. Především srážky s jiným lyžařem, úraz na ledu nebo při nárazu do stromu. Pozor ale, při zjištění alkoholu nebo aktivitách mimo povolené trasy o toto pojištění snadno můžete přijít. Nutností je zde také opalovací krém s vysokým faktorem a sluneční brýle.

Celkem 160 kilometrů sjezdových tratí rezortu Les Menuires, z nichž polovina je v případě nedostatku přírodního sněhu uměle zasněžována, se rozkládá v nadmořské výšce od 1 850 do 2 850 metrů, což je výška místní nejvyšší hory Mont de la Chambre. Z celkového množství více než osmdesáti sjezdovek je tucet zelených, více než třicet pět modrých, desítky červených a osm nejvyšší černé obtížnosti.

Lyžaře na vrcholky svahů v okolí Les Menuires dnes dopravuje téměř třicet pět dopravních zařízení včetně osmi kabinkových lanovek. V okolí najdete také 28 kilometrů vždy upravených běžkařských tratí.  Skipasy lze zakoupit pouze do oblasti Les Menuires, popř. rozšířené do středisek Belleville či do celého resortu Les Trois Vallées. Potom můžete bez omezení jezdit v největší lyžařskou oblasti na světě se 600 kilometry sjezdovek a s převýšením téměř 2 000 výškových metrů.

Na bezlesém západním svahu nad Les Menuires se prostírají červené a modré magistrály s jednou expresní lanovkou vedle druhé. Právě odkud se lze přes vrcholy Tougnete (2 435 m n. m.), Mont de la Challe (2 575 m n. m.), Roc des 3 Marches (2 700 m n. m.) a Mont de la Chambre (2 850 m n. m.) dostat na lyžích do dalšího údolí ke známému skiresortu Meribel a Mottaret. Pomocí lanovek a sjezdovek můžete také vystoupat až do vrcholového a sněhově nejspolehlivějšího Val Thorens, který je s nadmořskou výškou 2300 metrů nejvýše položeným lyžařským resortem v Evropě.

Na samotný hlavní hřeben, z něhož lze pak přejet do Val Thorens nebo Meribelu a Mottaretu, vede asi nejrychlejší cesta dvěma sekcemi kabinky Bruyéres. Pohodlnější za pěkného počasí je asi šestisedačka s bublinou Mont de la Chambre, k níž je ovšem nutné se dostat pomocí níže položených lanovek. Obě tyto páteřní lanovky se sbíhají na vrcholu Mont de la Chambre (2 850 m n. m.), který je hlavní místní křižovatkou. Navíc právě z něho je nádherná vyhlídka na rozsáhlé prostřední údolí oblasti s dominantním štítem Mont Blanc v pozadí.

Z vrcholu Mont de la Chambre vede dolů do Les Meniures široká a velmi svižná modrá carvingová sjezdovka stejného jména, na které je ale nutné odpoledne počítat s větším počtem lyžařů, protože se jedná o jednu z hlavních návratových sjezdovek. Výrazně méně vytížené jsou dvě paralelní užší červené, stačí se trochu zorientovat v podrobné mapě celé lyžařské oblasti, kterou doporučujeme stále vozit s sebou. Naprosto opomíjenou sjezdovkou je Boulevard des Échauds s minimem lyžařů podél vleku Montaulever, která je podle názoru mnohých jednou z nejlepších v Les Menuires. Jedná se sice o užší, ale co do sklonu a náročnosti velmi rychlou a zajímavou modro-červenou trať.

Obtížnější sjezdovky v Les Menuires nabízí protilehlý vrchol La Masse (2 805 m n. m.), zpřístupněný kabinkou, dvěma sedačkami nebo vleky. Právě tyto rozlehlé svahy nabízí rychlé a příjemné červeno-černé sjezdovky, které jsou prakticky nejlepší volbou z celého Les Menuires. Mezi nimi je dost prostoru i pro lehce přístupný off-piste, další trať zabíhá na odvrácenou stranu hory do údolí Vallon du Lou.

Skutečnou výzvou pro náročné lyžaře je zdolání sjezdové tratě Léo Lacroix s délkou dva kilometry a převýšením 720 metrů. Mezi novinky z loňské sezóny patří modrá sjezdovka z vrcholu Pointe de la Masse, šestisedačka s „bublinou“ na vrchol Tougnete z nedalekého St. Martin. Je zde také řada příležitostí lyžování v hlubokém sněhu, oblíbené freeridy na Lac du Lou, Les Crêtes nebo Les Encombres.

Pro snowboardisty je k dispozici plně vybavený snowpark Les Boyes a park pro freestyle. Oblíbené večerní lyžování jedenkrát týdně je v ceně skipasu. Pro milovníky bílé stopy je zde připraveno několik dobře upravovaných tratí a nechybí ani bobová dráha Speed Mountain v části Bruyères. Kromě aquacentra v části Croisette doporučujeme také aquacentrum s menším krytým bazénem, vodními radovánkami pro nejmenší, ale i se saunou, párou a masážemi v části Bruyères na místě bývalého venkovního vyhřívaného bazénu.

Při pěším pohybu lze využít tří místních bezplatných skibusových linek. To je příjemné zejména v případě, že bydlíte dále a výše od centra, protože Les Menures je vcelku roztáhlé, na délku zhruba 2,5 kilometru a mezi jednotlivými rezidencemi a částmi střediska jsou výškové rozdíly až 250 metrů. V centrální části můžete využít osobní kabinovou lanovku do části Preyerand, která jezdí až do půlnoci, nebo šikmý pozemní výtah z centra k rezidenci Brelin.U obou hlavních lyžařských center v Les Menuires je mnoho restaurací, občerstvení, barů a obchodů. Zde se také nacházejí sportovní a relaxační zařízení. V nabídce nechybí kluziště, paragliding, jízda na skútrech, kino, bary a téměř padesátka útulných restaurací.  Prakticky každé ubytování je většinou vždy spojené s přímým vstupem ke sjezdovce, v nabídce jsou zde převážně moderní apartmány pro 4 až 14 osob. Les Menuires a nedaleký St. Martin de Belleville kromě snadnější dostupnosti nabízí také nejpříznivější ceny ubytování ve srovnání s dalšími rezorty ze Tří údolí. Více na
www.lesmenuires.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.