ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

ZELL AM SEE - KAPRUN – tradiční prominent alpského lyžování (OUTDOOR)

(15/12/2016) Tato známá lyžařská oblast, která se nachází jižně od Salzburgu je téměř legendárním rakouským sportovním areálem s výstižným názvem Europa Sportregion (Kaprun-Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe, Maiskogel). Nachází se v údolí řeky Salzach na severním okraji Vysokých Taur a její značná část spadá do Národního parku Vysoké Taury. Jižně se vypínají mohutné štíty Kitzsteinhornu (3209 m) a Grosses Wiesbachhornu (3570 m).  V roce 1965 zde byl zahájen provoz lanovky k ledovci na severních svazích Kitzsteinhornu a vzniklo zde prakticky první rakouské ledovcové lyžařské středisko.

Jižně se vypínají mohutné štíty Kitzsteinhornu (3209 m) a Grosses Wiesbachhornu (3570 m).  V roce 1965 zde byl zahájen provoz lanovky k ledovci na severních svazích Kitzsteinhornu  a vzniklo zde prakticky první rakouské ledovcové lyžařské středisko.

Do Zell am See a nedalekého Kaprunu se jede po dálnici na Salzburk, poté směrem na Villach a po dobré silnici podél řeky Salzach se směřuje přes Bischofshofen až do cíle cesty. Lze jet také ze Salzburgu na Bad Reichenhall, Lofer a Zell am See popř. Kaprun. Například z Prahy je to necelých pět set kilometrů a je třeba počítat s šesti hodinami jízdy. Nezapomeňte na dobrou zimní výbavu a přípravu automobilu, protože také v této oblasti Alp je nutné předpokládat extrémní a často rychle proměnlivé zimní počasí.

Samotné středisko Kaprun je výjimečné tím, že na ledovci pod vrcholem Kitzsteinhornu se dá lyžovat celý rok. Je zde rozlehlý areál, jehož podstatná část (včetně té pro sezónní lyžování) se nachází v nadmořské výšce mezi dvěma a třemi tisíci metrů. Přímo na ledovci je také snowboard park. Z údolí od parkoviště v nadmořské výšce 911 m n. m. jedou nahoru dvě nástupní kabinkové lanovky, které přesunou lyžaře až do stanice Langwied ve výšce 2 000 m n. m a odtud se pokračuje lanovkou do centra střediska s názvem Alpincentrum (2.450 m).

Od loňské sezóny zde fungují nové trasy lanovek spojující Alpincentrum s horní stanicí vleků pod vrcholkem. V prvním úseku jede vyhřívaný telemix, složený z 10místné kabinky a expresní 8sedačky Gletscher Jet III, který nahradil sedačku Gratbahn. Cestující v 10místné kabince Gletscher Jet IV mohou přes mezistanici, umístěnou u nástupu pokračovat až na nejvyšší kótu ledovcových sjezdovek, tedy k horní stanici vleků Magnetkopflifte. Zejména tam je dobré pamatovat na opalovací krém s vysokým faktorem, protože sluníčko v takové výšce může být i nebezpečné.

Kdo se chce podívat na vyhlídkovou rampu na Kitzsteinhornu, musí pokračovat z Alpincentra další kabinkovou lanovkou Gipfelbahn. Tak se dostanete až do expozice ve skále s názvem Gipfelwelt 3000 a k vyhlídkové plošině tunelem ve skále cca 350 m dlouhém. V těchto chráněných prostorách jsou různé expozice (minerály, výklad o permafrostu, fotografie fauny a flóry Národního parku Hohe Tauern a další informace). Ústí tunelu je zakončeno venkovní vyhlídkovou plošinou s krásným výhledem na okolní alpské štíty. Z vrcholové stanice je nutné se vrátit dolů na ledovec krátkou pozemní dráhou (Gletscher Shuttle) a od její spodní stanice se již lyžuje.

Zatímco na ledovci jsou většinou červené a modré sjezdovky, v masívu Schmittenhöhe, který se rozkládá západně nad Zell am See převažují červené a černé, doplněné pouze několika modrými. Co do počtu sjezdovek i jejich délky si náročný lyžař při dobrých sněhových podmínkách na Schmittenhöhe užije často víc než na nedalekém ledovci. Jsou tam opravdové padáky, ale i louky, na nichž se i začátečníci cítí bezpečně. Mnoho ze svahů v níže položeném masívu Schmittenhöhe je uměle zasněžováno.

Pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře je vhodné třetí a nejmenší středisko regionu Maiskogel (800 - 1670 m.n.m.), kde jsou dvě hlavní sjezdovky a pět vleků. Leží v těsné blízkosti Kaprunu. Na své si v této oblasti přijdou i milovníci bílé stopy, pro které je připraveno přes 50 km běžeckých tratí, včetně vysokohorských tras mezi oběma vrcholy středisek a méně náročných tras s umělým osvětlením v okolí Kaprunu a Zell am See. Většina tras je napojena na Saalašskou a Pinzgauskou síť běžeckých tras a nabízí tak celkem přes 200 km dlouhý běžecký marathon.

Městečko Kaprun je sice podstatně menší než sousední Zell am See, ale také mnohem domáčtější a útulnější. Nabízí podobný rozsah služeb jako ostatní střediska. Obě jmenovaná místa jsou spojena červeným skibusem, bezplatným pro držitele skipassu. Totéž platí o modrých skibusech v Zellu, zatímco modré a zelené skibusy v Kaprunu vozí zadarmo všechny cestující.

Nabídka aprés-ski aktivit v okolí Zell am See a Kaprunu  je skutečně bohatá. Pro relaxaci je tu nové rozsáhlé wellness centrum Tauern Spa v Kaprunu nebo Freizeitzentrum v Zell am See (bazény, sauny, parní lázně, masáže). V Zell am See pak najdete krytou halu (bruslení, lední hokej, curling), nebo můžete bruslit na zamrzlém jezeře. Samozřejmě je k dispozici i paragliding, snowrafting a snowtubing, noční sáňkování nebo výlety na sněžnicích.

Také v tomto regionu se stále více zaměřují i na letní sezónu. Síť turistických tras v oblasti Zell am See-Kaprun je dlouhá více než 400 kilometrů. V celém regionu najdete dobře označené okruhy a využívat můžete mapy, které ukazují i obtížnost a délku tras. V tomto regionu je také 1300 kilometrů dlouhá síť cyklotras. Terén je zde ideální pro horská nebo trekingová kola, v okolí jezera Zeller See je možné jezdit pohodlně také na elektrokole a nechybí kaprunský bikepark.  Zajímavostí také je, že s 25 půjčovnami elektrokol je Zell am See-Kaprun největším e-bike regionem v Rakousku.

Pro návštěvníky je zde připravena široká nabídka ubytování od jednoduchých penzionů se snídaní až po luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely. Stačí navštívit některé z informačních center regionu a vybrat si z nabídky. Zájemci o zimní lyžařský zážitek nebo letní pobyt mají tedy řadu možností jaké ubytování si zvolit nejen podle polohy, ale i konkrétních cenových relací. Více na www.zellamsee-kaprun.com.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.