ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Volkswagen Golf GTE – GTI hybrid?

Další sportovní golf nese označení GTE a kromě svižného svezení má nabídnout především úsporný provoz. Jedná se totiž o plug-in hybrid, který kombinuje elektromotor se standardním zážehovým čtyřválcem.

Plug-in hybridy se v minulosti proslavily především svým ekologickým provozem. Hypersportovní vozy v čele s Porsche 918 Spyder však ukázaly, že lze technologii efektivně využít i ke zvýšení výkonu automobilu. Právě proto se Golf GTE řadí mezi své výkonné sourozence Golf GTI a Golf R. Oproti nim však nabízí výrazně úspornější provoz.

Co se týká jízdních vlastností, hlavní výhodou elektromotoru je pochopitelně dostatek točivého momentu v nízkých otáčkách, který standardní spalovací motor nabídne jen stěží. Dynamiku i jízdní vlastnosti na druhou stranu negativně ovlivní relativně těžké baterie, které v plug-in hybridu být musí. Konečný výsledek tedy záleží na optimálním spojení elektromotoru s klasickým motorem a také na volbě kapacity akumulátorů a jejich umístění. Jak vše povedlo sladit u Golfu GTE jsme zjišťovali v rámci našeho redakčního testu.

Sportovec na první pohled

Design GTE již na první pohled potvrzuje, že se nejedná o běžný VW Golf. Vodorovná modrá linka na přední masce ukazuje nejen ekologický charakter, ale také dynamický potenciál. Vždyť právě Golf GTI má podobnou linku, akorát v barvě červené. Sportovní potenciál naznačují i vodorovné lišty v předním nárazníku.

Diody LED pro denní svícení ve tvaru písmene C naopak vychází z elektromobilu e-Golf. Auto zdobí velká litá kola s atraktivním designem a vzadu nechybí dvojitá koncovka výfuku v chromovém provedení. Příznivce dynamického designu také potěší decentní spoiler v horní části pátých dveří. A jak to vypadá uvnitř?

Okamžitě po usednutí do interiéru zaujmou sedadla s výrazným tvarováním. Jsou látková a chlubí se kostkovaným vzorem obdobně jako u Golfu GTI. Jediným rozdílem je barevné provedení, kde červenou barvu nahradila modrá. Samozřejmostí je i sportovní multifunkční volant se zploštělou spodní částí. Pochvalu si zaslouží ergonomie věnce s optimální tloušťkou.

Hlavní změnou v kapličce přístrojů je absence klasického otáčkoměru. Ten byl nahrazen ukazatelem jízdního výkonu, který obsahuje zelené, modré a bílé pásmo. V zeleném auto rekuperuje energii a tím nabíjí akumulátory. Dochází k tomu zejména při brzdění. Modré pásmo znamená úspornou jízdu s efektivním využitím elektromotoru. V případě, že se rafička otáčkoměru nachází v bílém pásmu, pracují oba motory na plno pro maximální sílu.

Jinak se uvnitř prakticky nic nezměnilo. Dobře vybavený testovaný Golf GTE se chlubí řadou efektních doplňků, jako jsou pedály z ušlechtilé oceli, navigační systém Discover Pro, panoramatické střešní okno nebo třeba tónovaná skla v zeleném odstínu.

Za zmínku stojí fakt, že tento plug-in hybrid nezabírá posádce prakticky žádné místo v interiéru navíc oproti konvenčnímu modelu. Už při vývoji sedmé generace Volkswagenu Golf se totiž počítalo s elektromotorem, a tak akumulátory nahradily místo pro rezervu pod podlážkou zavazadelníku. Ten má díky tomuto řešení nezměněný objem 380 litrů.

Plug in!

Pohon Golfu GTE mají na starost dvě pohonné jednotky. Standardní přeplňovaný čtyřválec 1.4 TSI disponuje nejvyšším výkonem 110 kW při 5000 ot/min. Největší točivý moment činí 250 N.m v rozmezí 1500 – 3500 ot/min. Elektromotor nabízí 75 kilowatů, což v kombinaci propůjčuje automobilu velmi slušných 150 kW. To je pouze o 12 kilowatů méně, než nabízí Golf GTI (2.0 TSI, 162 kW). Motor spolupracuje s automatickou převodovkou DSG, která se chlubí trojicí spojek. Třetí spojka zajišťuje připojení spalovacího motoru k elektromotoru.

Pro pohon elektromotru slouží lithium-iontové baterie s kapacitou 8,7 kWh. Ty mají umožnit provoz Golfu GTE výhradně na elektromotor na vzdálenost 50 kilometrů. Automobil startuje a rozjíždí se na elektrický režim a spalovací motor se spouští až po vybití akumulátorů. Při jízdě lze pohybem voliče automatické převodovky (směrem vzad) nastavit intenzitu rekuperace energie v případě jízdy z kopce nebo dojíždění. Elektromotor tedy dokáže v tomto režimu při uvolnění plynového pedálu solidně brzdit a tím znovu dobíjet akumulátory.

Přímo na displeji navigačního systému lze zvolit buďto pohon výhradně na elektrickou energii, hybridní pohon nebo pohon pro intenzivní dobíjení akumulátoru. V reálném režimu jsme výhradně na elektrickou energii ujeli vzdálenost kolem 35 kilometrů v městském provozu. Následně je nutné akumulátory znovu nabít. Avizovaný dojezd bohatě stačí pro cestu například do práce z běžných destinací v okolí Prahy. Spotřeba benzinu je samozřejmě při takovémto ježdění nulová. Výhradně na elektřinu lze navíc jet i po dálnici a to do rychlosti 130 km/h. Po překročení této hranice se auto samovolně přepne do hybridního režimu.

Pro dojíždění na kratší vzdálenosti na elektřinu je nezbytné mít k dispozici (alespoň doma v garáži) přístup k elektrické zásuvce, pomocí které lze baterie znovu dobít. Auto se připojí prostřednictvím kabelu do zásuvky automobilu, která se ukrývá pod logem VW vpředu. Doba nabíjení trvá necelé čtyři hodiny, při použití speciálního wall boxu se pak zkrátí na 130 minut. Wall boxem je vybavena například část nových administrativních budov, hotelů a parkovišť v Praze.

Zajímavostí je režim GTE, který se aktivuje pomocí tlačítka na středovém panelu. Ten má z celého hybridního systému dostat maximální výkonový potenciál. V tomto módu ztuhne řízení, oba motory jsou v okamžité pohotovosti a vůz rychleji reaguje na jakýkoliv pohyb plynovým pedálem. Golf GTE je díky akumulátorům a elektromotoru o 250 kilogramů těžší, takže nelze očekávat takovou akceleraci, jako v případě silnějšího GTI.

I díky tomu se auto při extrémním zatížení chová trochu těžkopádně, než běžné GTI. Navíc nečekejte kdovíjak komunikativní řízení a obratnost. Dynamika je však velmi slušná, a tak lze na Golf GTE nahlížet jako na určitý kompromis mezi hothatchem a standardním hatchbackem s jediným rozdílem. Pokud auto budete využívat pro kratší přesuny, ušetříte na provozu nemalé peníze díky nulové spotřebě.  

Při častém využívání dynamického potenciálu v režimu GTE však počítejte se spotřebou kolem 10 l/100 km. Ve standardním hybridním režimu jsme jezdili kolem 7 litrů na 100 kilometrů, což je na poměry silného hatchbacku velmi slušné. Tyto hodnoty však na displeji palubního počítače uvidíte v případě, že nebudete vůz pravidelně dobíjet pomocí externího zdroje. V opačném případě se můžete těšit z nižší spotřeby benzinu.

Resumé

Volkswagen Golf GTE je zajímavým počinem automobilky z Wolfsburgu. Sladění elektromotoru a spalovacího čtyřválce je v pořádku, snad jen občasné cuknutí či váhavost převodovky demonstruje složitost celého systému. Celkově dobrý dojem z tohoto plug-in hybridu kazí snad jen pořizovací cena, která činí jeden milion korun. Obhájit ji auto dokáže častým využitím na krátké vzdálenosti s možností pravidelného dobíjení akumulátorů. Pak jsou provozní náklady opravdu nulové a cenový rozdíl se za pár let snadno eliminuje.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

 

Volkswagen Golf GTE

Typ motoru:

Přeplňovaný zážehový + elektromotor

Objem spalovacího motoru (ccm):

1395

Nejvyšší přepočtený výkon spalovacího motoru a elektromotoru (kW):

150 kW

Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min):

N/A

Maximální rychlost (km/h):

222

Zrychlení 0 - 100 km/h (s):

7,6

Spotřeba – město/mimo město/ kombinace:

- / - / 1,7 – 1,5 l

Velikost zav. prostoru (l):

380

Objem nádrže (l):

40

Pohotovostní hmotnost: (kg):

1599

Nosnost (kg):

496

Základní cena (kč):

1 009 900 (1.4 TSI Plug-in-Hybrid)

Cena testovaného vozu (kč):

1 237 800

 

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.