ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Subaru Outback 2.0D Lineatronic – šestý smysl (TEST)

Subaru je auto, které nikdy nebylo mainstreamové, vždy si drželo svou tvář a nepodlehlo módním vlivům, jimž se jeho konkurenti ochotně přizpůsobovali. Někdy to bylo ku prospěchu věci, někdy méně, ale skutečnost, že tato automobilka přesně před dvaceti lety prakticky založila kategorii oplášťovaných kombíků, mu už nikdo nevezme. Což samozřejmě neznamená, že by se u Subaru bránili inovacím, jen je provádí citlivě, postupně a nikdy ne tak, aby narušily celkový dojem vozu, který chtějí zákazníkům nabídnout.

Nelze se proto divit, že co se vzhledu týče, žádných převratných novinek se u nového Subaru Outback Lineartronic nedočkáme. A je to jen dobře, protože japonská společnost vsadila na tradiční a léty prověřené kvality, jimiž si získala i evropský trh, tedy že tradiční východoasijský vzhled kombinuje s prvky typickými pro starý kontinent. Linie jsou ladné a ostře řezané, kapota elegantní a světlomety skosené tím správným způsobem. Vystouplé blatníky zase dodávají robustní vzhled silného auta. Sice tomu tak v reálu úplně není, ale o tom si povíme později – a oku lahodí o to víc. Nový model má od pohledu zkrátka všechno, co od něj zákazník očekává, a pro skeptiky ještě mnohem víc.

Podobně to dopadne ve chvíli, kdy se usadíte za volant. Decentní a praktický vzhled interiéru podtrhuje skutečnost, že mimo jiné zmizela ošklivá velká tlačítka ovládání a nahradila je funkční a praktické, přesto s palubní deskou ladící knoflíky. Displej sedmipalcového dotykového palubního počítače je rovněž upravený, maximálně vybavený a vypadá ladně. Jeho citlivost je možná o něco vyšší, než by bylo záhodno, ale vyváží to přehlednost a snadné ovládání, které je navíc i v češtině.

Najednou zkrátka získáte dojem, že jste v opravdu luxusním autě – a to předchozí modely Outbacku byly rovněž vybaveny velmi kvalitně. Potěší i pohodlná a elektronicky nastavovaná sedadla s pamětí, kterou oceníte v případě, že se za volantem budete pravidelně střídat; jasně, jste-li řidič-samotář, který ke svému miláčkovi nikoho jiného nepustí, může vám být tahle vychytávka ukradená. Ostatní to ale bohatě ocení. Místa je v kabině také dost a dost, odhlučněná je dostatečně a pohodlný výhled zpoza volantu vždycky patřil k přednostem značky Subaru.

Za volantem

Když si prohlédnete vnitřek vozu a pokocháte se pohledem, přijde konečně na řadu posvátná chvíle: první nastartování. Pod kapotou vám zavrní dvoulitrový naftový čtyřválec s pohonem na všechna čtyři kola, takže si budete moci užít výkon 150 koní a točivý moment 350 Nm za jakýchkoliv podmínek. Někomu se to může zdát málo, ale do přibližně 130 kilometrů v hodině dynamika funguje jako hodinky a užijete si příjemnou jízdu. Samozřejmě až ve chvíli, co se s tímto autem naučíte jezdit. Není to totiž jen tak: jelikož máte k dispozici bezestupňovou převodovku Lineartronic (CVT), je třeba si na motor zvyknout a sžít se s ním.

Předjíždění, virtuální podřazování a odhad situace vám totiž do ruky nepřijdou hned, ale o to je to lepší, když si na auto navyknete. Až se to stane, budete si moci užívat nejen bezproblémové jízdy, ale i nízké spotřeby, a to především tam, kam je Outback určen především – na klidné silnice mimo město. Pohybuje se tam kolem šesti litrů, což je dalším příjemným bonusem. Vyšší spotřeba nastává až při pořádném sešlápnutí plynového pedálu, pak se může vyšplhat třeba až k osmi litrům. Pro rychlou jízdu v zatáčkách tento vůz ale vyroben nebyl a nutno dodat, že od té jsou u Subaru jiné modely.

Přestože si kdovíjakou dynamiku s Outbackem 2.0D neužijete, velice potěší kultivovaný projev. Doslova užívat si místo ostrého výbušného startu můžete mimořádně plynulého rozjezdu a to díky skvěle naladěné automatické převodovce, která si s motorem dobře rozumí. Vozu zkrátka vyhovuje klidná nalajnovaná jízda. K ní ostatně Outback do vínku dostal celou řadu výborných a praktických jízdních pomocníků. Ať už jde o pohon všech kola nebo třeba různé moderní elektronické pomocníky.

EyeSight - elektronický strážce na jedničku

Bezpečnost především, mohlo by se říci. To ostatně japonští konstruktéři potvrdili i zabudováním systému EyeSight. Tato technologická vychytávka dvěma kamerami, které snímají okolí jako lidské oči, takže výsledný obraz skládá ze dvou záběrů, monitoruje veškeré dění, co se děje před autem, a dohlíží tak na řidiče, jenž si s nadsázkou může dovolit i zpohodlnět.  Systém totiž dokáže rozpoznat překážku až do vzdálenosti 110 metrů a umí do rychlosti 50 km/h vůz úplně zastavit.

Součástí systému je i adaptivní tempomat nebo systém monitorování jízdních pruhů. Adaptivní tempomat (ACC) lze nastavit v rozsahu rychlostí 30 – 180 km/h. V případě, že dojde k zastavení vozu jedoucího před vámi, ACC dokáže vůz rovněž úplně zastavit. Jakmile se vpředu stojící vůz rozjede, EyeSight na to upozorní řidiče a ten krátkým sešlápnutím plynového pedálu, nebo pomocí tlačítka, zadá pokyn k aktivaci ACC resp. rozjetí auta. Systém monitorování jízdních pruhů (LDW) a únavy řidiče (LSW) upozorní varovnou zvukovou a vizuální signalizací, jakmile dojde k přejetí podélné čáry nebo při vyhodnocení kličkování v pruhu.

Už se vám také nikdy nestane ani to, že místo dopředu se rozjedete dozadu, když si spletete polohu automatické převodovky? Elektronika subaru vás na špatně zvolený mód automatické převodovky dopředu upozorní a navíc omezí výkon motoru, aby eliminovala střet. A dokonce vás na křižovatce upozorní i na to, že se auto před vámi rozjelo. EyeSight je opatrný místo vás. Zkrátka dává pozor jako anděl strážný, což nejen nezkušenému řidiči dodá na jistotě. Navíc funguje velice intuitivně a nezaznamenali jsme žádné falešné signály, které by ohrožovaly plynulost provozu. Bravo!

Resumé

S novým outbackem se navíc neztratíte ani v terénu. Sofistikovaný systém pohonu všech kol Symmetrical AWD totiž přidává i X-Mode. Ten na základě aktuálních jízdních podmínek upravuje režim motoru, pohonu všech kol, brzdové soustavy a dalších funkcí pro optimální jízdní vlastnosti na kluzkých silnicích či cestách. Samozřejmostí je i pomocník pro sjíždění svahů.

Subaru Outback 2.0D je velké, pohodlné a hezké auto, které se o svého řidiče dokáže bezpečně postarat. Skvěle drží na silnici a hodí se pro každého, kdo od vozu vyžaduje bezpečnost, vysoký komfort a prostorný interiér.

Tým AUTOiNDEX.cz

 

Subaru Outback 2.0D Lineartronic

Typ motoru:

Přeplňovaný vznětový

Objem motoru (ccm):

1998

Válce :

4

Nejvyšší výkon (kW / ot/min):

110 / 3600

Nejvyšší toč. Moment (Nm / ot/min):

350 / 1600-2400

Maximální rychlost (km/h):

192

Zrychlení 0 - 100 km/h (s):

9,9

Spotřeba – město/mimo město/ kombinace:

7,5 / 5,3 / 6,1

Velikost zav. prostoru (l):

512

Objem nádrže (l):

60

Pohotovostní hmotnost: (kg):

1751-1787

Nosnost (kg):

429

Základní cena (kč):

939 000 (2.5i Acetive Lineartronic)

Cena s testovaným/srovnatelným motorem a výbavou (kč):

 

 

1 019 000 (2.0D Active Lineartronic)

 

 

 

Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.