ČTĚTE S NÁMI nastavit jako homepage 
Zpět na seznam článků

Seat Toledo 2.0 FSI - prodloužená altea? (TEST)

         Z liftbacku, který debutoval v roce 1991 přes sedan v roce 1999 až ke kompaktnímu MPV – to je krátká historie vozu Seat Toledo, jenž si získává své zákazníky především objemným zavazadlovým prostorem a nezaměnitelným temperamentem.

 

       Skutečnost, že prezentovaná novinka vychází ze sebevědomého modelu altea je každému jasná téměř na první pohled. Tato taktika se však v minulosti osvědčila nejen u ibizi a cordoby a snad proto si od ní šéfdesignér automobilky Seat Walter de´ Silva mnoho slibuje.

 

    Zajímavé řešení stupňovité zádě s panoramatickým sklem (způsob – Renault Vel Satis) zaručuje vozu nejen nekonvenční vzled, ale také velmi dobře přístupný zavazadlový prostor o objemu 0,500 m3 s trojitou podlážkou.  

     Zadní dělená sedadla se prakticky  sklápějí  téměř  do  roviny,  čímž lze dosáhnout nákladového prostoru s objemem až 1,440 m3.Zajímavostí je výklopné logo, které slouží jako klika pátých dveří.

       Přístrojová deska hojně využívá tvrdých plastů s příjemným barevným odstínem. Provozní ukazatele jsou efektně zapuštěné s umístěním ve třech samostatných kapličkách.

 

 

     Potencionální zájemce o tento model rozhodně potěší kvalitní dílenské zpracování interiéru stejně jako absence jakéhokoli nepříjemného vrzání a skřípání při jízdě. Líbily se nám nejen sportovní sedadla, ale také volant s tlustým věncem, který výborně padne do ruky. 

         Výhradu  máme  proti  omezenému  výhledu  z  vozu,  zejména  couvání  znesnadňuje široký sloupek  a úzké zadní okno. 

        Testovaný automobil poháněl zážehový motor 2.0 s přímým vstřikem paliva FSI používaný rovněž v ostatních koncernových vozech. Nejvyšší výkon 110 kW v kombinaci s maximálním točivým momentem 200 Nm při 3500/min. činí z nového toleda svižný dopravní prostředek.

     Moderní šestistupňová převodovka umožňuje efektivně využívat točivý moment pohonné jednotky a v neposlední řadě i příznivě ovlivňovat spotřebu díky šestému stupni.  

         Avizovaný  benzinový  agregát s přímým vstřikem paliva zaručuje solidní dynamiku i v nižších otáčkách,  což  je podle  současných  názorů  odborníků  jedna  z velkých výhod tohoto technického řešení.  

      Příjemným překvapením byla kombinovaná hodnota dosažené spotřeby na hranici 8 l/100 km. Jízdní vlastnosti v nás zanechaly velmi dobré pocity, v mezních situacích se automobil chová lehce neotáčivě. Obecně lze říci, že je nastavení tlumičů komfortnější než u altey, což může být pozitivní hlavně při rodinném využití.

 

         Seat Toledo je bezesporu zajímavou novinkou, která se vyznačuje zejména moderní vyzkoušenou technikou převzatou z koncernu VW a v neposlední řadě také nekonvenčním ztvárněním.

Zmínit  musíme  i  zajímavou  cenovou  politiku  českého importéra, který převzal ceník altey a všechny ceny navýšil o 20 000,- Kč. Kompletní paleta motorů a výbav toleda je tudíž identická s jeho menším bráškou. Kalkulace základního modelu vychází na 629 900,- Kč, v testovaném provedení (Climatronic, vyhřívaná přední sedadla, metalíza) pak na 659 360,- Kč.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Seat Toledo 2.0 FSI Stylance

Motor

Zážehový kapalinou chlazený řadový čtyřvále o zdvihovém objemu 1984 ccm. Kompresní poměr 11,5:1. Nejvyšší výkon 110 kW při 6000/min. Největší točivý moment 200 Nm při 3500/min. 

Převodné ústrojí

Přední poháněná náprava. Šestistupňová přímo řazená převodovka.

Podvozek

McPherson/víceprvkové. Kotoučové brzdy na všech kolech. Pneumatiky 205/55 R16.

Karoserie

Samonosná, pětidveřová.

Provozní vlastnosti

Největší rychlost 206 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,7 s. Spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 11,3/6,5/8,2 l/100 km.

Rozměry a hmotnosti

Rozvor náprav 257,8 cm. Celkové vnější rozměry 445,8/176,8/156,8 cm. Palivová nádrž 55 l.

Základní cena (Testované provedení)

629 900 Kč  (659 360 Kč)

 
Tým AUTOiNDEX.cz
Motoristický portál AUTOINDEX.CZ se řadí mezi jednu z nejnavštěvovanějších databází autobazarů a soukromé auto inzerce včetně sítě prodejců z celé ČR. Soukromá auto inzerce je zcela zdarma a v její nabídce se nachází přes 20.000 pravidelně aktualizovaných vozů. Mezi další služby patří internetový obchod s autopříslušenstvím a různými doplňky. Atraktivitu rovněž zajišťují testy a recenze těch nejzajímavějších automobilových novinek na evropských trzích.